Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sirény

9. 6. 2011

 

 


Ve středověku byli za ochechule označováni draci či velcí hadi s chocholem. V češtině má dokonce toto slovo původ daleko starší, odvozený ze staročeského překladu bible, kde se v latinském textu píše o sirénách. Ochechule, v moderním slangu používaná v půvabně pražském a obtížně žalovatelném tvaru „vochechule", pozoruhodně neforemné, zavalité a dobromyslně až tupě působící monstrum, je skutečně předobrazem svůdných mořských panen a neodolatelně pějících krasavic, které přiváděly do záhuby námořníky již od časů Odysseových.
Ochechule, ta kráva mořská
 

Jméno Sirenia si tito vodní savci zachovali do dnešních časů co by název zoologický. Čeština si tentokrát dala opravdu záležet, nebot' jejich další spisovná a odborná pojmenování zní kapustňák, či z anglického překladu převzaté sea-cow: mořská kráva.

I když připomínají spíše ohromné kytovce, vývojově jsou ti-k famózní savci zřejmě více spřízněni se suchozemskými giganty • slony. Zdržují se v teplých pobřežních vodách Ameriky a Afrik3 (rod Tricheus), a v případě menšího dugonga (Halicore dugong) ve vodách Indického oceánu.

Teplé vody vyhledává z toho důvodu, že narozdíl od jiných mořských savců nedisponuje dostatečně silnou podkožní vrstvou tuku, která by je chránila před chladem. Druhu Trichechus manatus neboli západoindické "manatee" se proto relativně dobře daří na pobřeží Floridy. Nesmí však přijít chladná zima: ta přináší těmto až 400kilovým zvířatům smrt. Lépe jim je v Karibiku a při severním pobřeží Jižní Ameriky.

Mořská kráva opravdu spásá mořskou vegetací, je živa výlučně z mořských rostlin. Je samozřejmé, že stejně jako slon v africké savaně, musí i ona - co by býložravec - najít a z mořského dna vypást neuvěřitelné množství "bylin". A právě k efektivnímu spásání slouží extrémně vyvinutý horní pysk, skoro zakrnělý chobot. Američané změřili, že jde o více než 220 liber krmení (tedy zhruba metrák) denně.

Tuto horu řas by 130 stop (necelých 40 m) ochechulích střev nedokázalo zpracovat bez zvláštního druhu mikrobů. Metabolismus ovšem produkuje stejně ohromující množství plynů, které jsou pak typickým a pro mořské krávy "zrádným" projevem bublavé přítomnosti.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář