Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co nás odlišuje od opic? Především evoluce jedné oblasti mozku

19. 4. 2013

 

Za jeden ze symbolů vyšší inteligence se považovala dlouho velikost mozku – zvláště u člověka ve srovnání s ostatními vyššími primáty. Nové výzkumy však dokládají, že jen ve velikosti to není. Evoluce je spojena spíše s organizací mozku a změně proporcí jeho jednotlivých regionů.

Je to do určité míry úleva, protože některé studie z nedávné doby naznačovaly, že mozek moderních lidí se zmenšuje jako následek hloupnutí ve světě, ve kterém dnešní jedinci Homo sapiens nečelí tolika výzvám prostředí jako jejich dávní předci – lovci sběrači před desítkami tisíc let nebo budovatelé starověkých civilizací.

V nové studii publikované v časopise v Proceedings of the Royal Society B, analyzovali vědci vývoj mozku u 17 druhů primátů napříč obdobím 40 miliónů let. Závěr byl víceméně jednoznačný: Tři čtvrtiny změn se přes časově dlouhé evoluční rozpětí spočívaly v reorganizaci mozku a změnách relativní velikosti jednotlivých částí, než ve změně celkového objemu orgánu.

Prefrontální korová oblast. Zdroj: UCLA

„Konečně jsme mohli zjistit, co je tak skvělého na organizaci mozku velkých opic,“ prohlásil spoluautor studie Jeroen Smaers, evoluční biolog na University College London s tím, že hlavní vývoj se odehrál v mozkové kůře, především v prefrontální korové oblasti, která mimo jiné ovlivňuje individuální osobnostní rysy, intenzitu vnímání, schopnost učení a koncentrace, vyjadřování emocí.

Zasíťování mozkovny

Trojnásobná velikost mozkovny oproti šimpanzům, není tak podle vědců to hlavní, co člověka od nejbližšího druhu odlišuje. Protože větší nemusí být lepší s ohledem na to, že větší znamená i potřebu větší spotřeby energie.

Zjednodušeně se dá říci, že inteligence a rozvoj rozumových a sociálních schopností člověka souvisí v lepším a hustším propojení mozkových buněk. Evoluce mozku se u druhu Homo sapiens (ale i u dalších primátů) projevila především v nárůstu hmoty ve zmíněné prefrontální korové oblasti.

„Prefrontální kůra je trochu jako generální ředitel mozku. Bere si informace z jiných oblastí mozku a dává je dohromady,“ řekl Smaers serveru LiveScience. Předpokládá, že tato evoluce začala někdy před dvaceti milióny let, kdy se primáti odlišili od opic, kdy se u nich rozvinuly schopnosti plánované motoriky zřejmě v souvislosti s používáním nástrojů. Souviselo to nejspíš s potřebou diverzifikace zdrojů potravy.

Například giboni a vřešťani se vyrovnali s potřebou na přizpůsobení změnám prostředí a tedy dostupnosti pestřejších zdrojů potravin jinak. Jejich těla se zmenšila, ale zvětšil se část mozku, která hraje roli v prostorové orientaci (hipokampus).

Studie tak mimo jiné ukázala, že mozky živočichů se selektivně rozšiřují, či naopak zmenšují v zájmu přizpůsobení výzvám prostředí.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář